Dieta z Ajwen … i wszystko jasne!

Jeśli chcemy pozostać w zdrowiu i dobrej kondycji fizycznej i umysłowej, niezbędne jest szeroko pojęte zdrowe odżywianie. Zdrowe, czyli jakie? Niestety w dzisiejszych czasach tak szeroki dostęp do wiedzy wcale nie powoduje, że jesteśmy mądrzejsi. Informacji jest za dużo, a swoboda publikowania w internecie sprawia, że część przekazywanej nam wiedzy wcale nie jest prawdziwa. W głowie mamy jeden wielki mętlik, bo każdy mówi co innego. Z dietetyką wcale nie jest inaczej, dlatego nie należy ślepo wierzyć w każdą teorię, bo to, co dziś jest propagowane, za rok może okazać się błędna teorią. Dlaczego tak jest? Nie wiadomo. A jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze. Kiedyś, nadwyżki pszenicy skłoniły władze do przekonania nas, że tłuszcz jest zły i najzdrowsza energia to węglowodany. Jeszcze nie tak dawno temu postanowiono coś zrobić ze zbyt dużą ilością mleka, to wymyślono kampanię „Pij mleko, będziesz wielki” (przez dietetyków nazywaną „Pij mleko, będziesz kaleką”).

Wcale się nie dziwię, że tego typu kampanie docierają do głów społeczeństwa. Media mają potężną władzę nad naszymi umysłami, a zaangażowanie kogoś z „dr” lub „prof.” przed nazwiskiem dodaje projektowi prestiżu. Tak jak zresztą twarz jakiegoś celebryty. My tych informacji nie sprawdzamy, nie przeszukujemy naukowych źródeł, nie analizujemy badań. Niestety mało kto też wsłuchuje się w swój organizm i potrafi prawidłowo odczytać jego sygnały, że coś jest nie tak. Niestety lekarze, który mózg już wyprał przemysł farmaceutyczny, też zwykle nie pomagają. Na szczęście są jeszcze na świecie ludzie, którzy potrafią otworzyć człowiekowi oczy. Należy do nich dietetyk kliniczny Iwona Wierzbicka (Ajwen), która prostuje to, co media skrzywiły. Interesuję się jej poglądami na odżywienie od lat i z ciekawością przyglądam się temu, jak ta wiedza jest odbierana. Po powrocie ze szkolenia czy też udziale w webinarium, kiedy opowiadam różnym osobom ciekawe nowinki ze świata dietetyki, mało kto zdaje się w to wierzyć. Za kilka miesięcy, za rok, okazuje się, że staje się to powszechną praktyką i uznawane za standard.

Trudne rzeczy przekazane w prosty sposób.

Chciałabym zapoznać Was Ajwen i jej serią krótkich nagrań na przeróżne tematy dietetyczne. Nagrania przeznaczone są również dla kompletnych laików w kwestii żywienia, więc bez obaw 🙂 Poniżej, najpierw spis, a potem linki do każdego z nich.

 1. Dieta tłuszczowa – wstęp, wady i zalety, adaptacja
 2. Szczelność jelit – testy, objawy, profilaktyka
 3. Zatrzymywanie wody w organizmie – objawy, dieta
 4. Gluten i twaróg – wróg zdrowego odżywiania?
 5. Dieta niskotłuszczowa – za czy przeciw
 6. Problemy z tarczycą a odchudzanie – niedoczynność, hashimoto
 7. Insulinooporność – objawy, leczenie, suplementy
 8. Zdrowe odchudzanie – jakich błędów nie popełniać
 9. Kortyzol – wpływ stresu na sylwetkę
 10. Dieta paleo – jak zacząć, podstawowe produkty
 11. Superfoods – jedzenie jako lekarstwo
 12. Zdrowe źródła tłuszczy
 13. Tłuszcze trans – niebezpieczne tłuszcze?
 14. Najlepsze źródła węglowodanów
 15. Najlepsze źródła białka w diecie
 16. Nietolerancje pokarmowe – diagnostyka
 17. Oszustwa w żywności – jak oszukują producenci?
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s